شبکه تحویل محتوا (CDN) چیست؟ و در سئو چه تاثیری دارد؟

پابلیکا / سئو / شبکه تحویل محتوا (CDN) چیست؟ و در سئو چه تاثیری دارد؟
تاریخ آخرین به روز رسانی: ۳۰ آبان ۱۴۰۰
زمان تقریبی مطالعه : 4 دقیقه
شبکه تحویل محتوا

شبکه تحویل محتوا (CDN) به گروهی از سرورهای توزیع شده جغرافیایی اشاره دارد که برای ارائه سریع محتوای اینترنتی با هم کار می کنند.CDN امکان انتقال سریع اطلاعات مورد نیاز برای بارگیری محتوای اینترنتی از جمله صفحات HTML، فایل های جاوا اسکریپت، شیوه نامه ها، تصاویر و فیلم ها را فراهم می‌کند. محبوبیت خدمات شبکه تحویل محتوا یا CDN همچنان در حال رشد است و امروزه اکثر ترافیک وب از طریق CDN ها ارائه می شود، از جمله ترافیک سایت های اصلی مانند فیس بوک، نتفلیکس و آمازون. یک CDN به درستی پیکربندی شده همچنین ممکن است به محافظت از وب سایت‌ها در برابر برخی از حملات مخرب رایج مانند حملات Distributed Denial of Service (DDOS) کمک کند.

آیا CDN همان میزبان وب است؟

در حالی که یک CDN محتوا را میزبانی نمی‌کند و نمی‌تواند جایگزین نیاز به میزبانی وب مناسب شود، به ذخیره سازی محتوا در لبه شبکه کمک می‌کند که عملکرد وب سایت را بهبود می بخشد. بسیاری از وب سایت ها تلاش می‌کنند تا نیازهای عملکرد خود را با خدمات میزبانی سنتی برآورده کنند، به همین دلیل آنها CDNها را انتخاب می‌کنند.

با استفاده از کش برای کاهش پهنای باند میزبانی، کمک به جلوگیری از وقفه در سرویس و بهبود امنیت، CDN ها یک انتخاب محبوب برای تسکین برخی از مشکلات اصلی میزبانی وب سنتی هستند.

مزایای استفاده از CDN چیست؟

اگرچه مزایای استفاده از CDN بسته به اندازه و نیازهای یک ویژگی اینترنت متفاوت است، مزایای اصلی برای اکثر کاربران را می توان به ۴ جزء مختلف تقسیم کرد:

بهبود زمان بارگذاری وب سایت

با توزیع محتوا به بازدیدکنندگان وب سایت با استفاده از سرور CDN نزدیک (در میان سایر بهینه سازی‌ها)، بازدیدکنندگان زمان بارگذاری صفحه سریع‌تری را تجربه می کنند. از آنجایی که بازدیدکنندگان تمایل بیشتری به خروج از یک سایت با بارگذاری آهسته دارند، یک CDN می تواند نرخ پرش را کاهش دهد و مدت زمانی را که افراد در سایت می گذرانند افزایش دهد. به عبارت دیگر، یک وب سایت سریعتر به این معنی است که بازدیدکنندگان بیشتری باقی خواهند ماند و مدت طولانی تری در سایت به جستجو می‌پردازند.

کاهش هزینه‌های پهنای باند

هزینه‌های مصرف پهنای باند برای میزبانی وب سایت یک هزینه اولیه برای وب سایت‌ها است. از طریقی کش و سایر بهینه‌سازی‌ها، CDN‌ها می‌توانند مقدار داده‌هایی را که یک سرور مبدا باید ارائه کند، کاهش دهند، در نتیجه هزینه‌های میزبانی را برای صاحبان وب‌سایت کاهش می‌دهند.

افزایش در دسترس بودن محتوا

حجم زیاد ترافیک یا خرابی های سخت افزاری می‌تواند عملکرد عادی وب سایت را مختل کند. به لطف ماهیت توزیع شده آنها، یک CDN می تواند ترافیک بیشتری را مدیریت کند و بهتر از بسیاری از سرورهای مبدا در برابر خرابی سخت افزار مقاومت کند.

بهبود امنیت وب سایت

یک CDN ممکن است با ارائه کاهش DDoS، بهبود گواهینامه‌های امنیتی و سایر بهینه سازی‌ها، امنیت را بهبود بخشد.

شبکه تحویل محتوا CDN چگونه کار می‌کند؟

در هسته خود، CDN شبکه‌ای از سرورها است که با هدف ارائه محتوا به سرعت، ارزان، قابل اعتماد و ایمن به هم مرتبط شده‌اند. به منظور بهبود سرعت و اتصال، یک CDN سرورها را در نقاط تبادل بین شبکه‌های مختلف قرار می دهد.

این نقاط مبادله اینترنتی (IXP) مکان‌های اولیه‌ای هستند که ارائه‌دهندگان اینترنت مختلف به منظور دسترسی یکدیگر به ترافیکی که از شبکه‌های مختلف آنها منشأ می‌گیرد، متصل می‌شوند. با داشتن اتصال به این مکان‌های با سرعت بالا و بسیار به هم پیوسته، یک ارائه‌دهنده CDN می‌تواند هزینه‌ها و زمان‌های حمل و نقل را در تحویل داده‌ها با سرعت بالا کاهش دهد.

فراتر از قرار دادن سرورها در IXPها، یک CDN تعدادی بهینه سازی در انتقال داده های مشتری/سرور استاندارد انجام می دهد. CDNها مراکز داده را در مکان های استراتژیک در سراسر جهان قرار می‌دهند، امنیت را افزایش می‌دهند و برای نجات‌یافتن از انواع خرابی‌ها و ازدحام اینترنت طراحی شده‌اند.

چگونه یک CDN زمان بارگذاری وب سایت را بهبود می‌بخشد؟

وقتی نوبت به بارگذاری محتوا توسط وب سایت‌ها می‌رسد، با کاهش سرعت سایت، کاربران به سرعت از آن خارج می‌شوند. خدمات CDN می‌توانند به روش‌های زیر به کاهش زمان بارگذاری کمک کنند:

ماهیت توزیع جهانی CDN به معنای کاهش فاصله بین کاربران و منابع وب سایت است. به جای اتصال به هر جایی که سرور اصلی وب سایت ممکن است زندگی کند، یک CDN به کاربران اجازه می‌دهد به یک مرکز داده از لحاظ جغرافیایی نزدیکتر متصل شوند. زمان سفر کمتر به معنای خدمات سریعتر است.

بهینه‌سازی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مانند متعادل‌سازی بار کارآمد و هارد دیسک‌های می‌توانند به دسترسی سریع‌تر داده‌ها به کاربر نیز کمک کنند.

CDNها می‌توانند با کاهش اندازه فایل‌ها با استفاده از تاکتیک‌هایی مانند کوچک سازی و فشرده سازی فایل، مقدار داده های منتقل شده را کاهش دهند. اندازه فایل کوچکتر به معنای زمان بارگذاری سریعتر است.

CDN ها همچنین می‌توانند سایت هایی را که از گواهی های TLS/SSL استفاده می کنند با بهینه سازی استفاده مجدد از اتصال و فعال کردن شروع نادرست TLS سرعت بخشند.

تمام راه‌هایی را که CDN به وب‌سایت‌ها کمک می‌کند تا سریع‌تر بارگیری شوند را بررسی کنید.

چگونه یک CDN یک وب سایت را همیشه آنلاین نگه می‌دارد؟

Uptime یک مؤلفه حیاتی است. خرابی‌های سخت‌افزاری و افزایش ترافیک، در نتیجه حملات مخرب یا افزایش محبوبیت، این پتانسیل را دارد که یک وب سرور را از بین ببرد و از دسترسی کاربران به یک سایت یا سرویس جلوگیری کند. یک CDN خوب دارای چندین ویژگی است که زمان خرابی را به حداقل می رساند:

تعادل بار ترافیک شبکه را به طور یکنواخت در چندین سرور توزیع می‌کند و مقیاس افزایش سریع ترافیک را آسان‌تر می‌کند.

Failover هوشمند حتی اگر یک یا چند سرور CDN به دلیل نقص سخت افزاری آفلاین شوند، سرویس بدون وقفه را ارائه می‌دهد. failover می‌تواند ترافیک را به سرورهای عملیاتی دیگر توزیع کند.

در صورتی که کل مرکز داده دارای مشکلات فنی باشد، مسیریابی Anycast ترافیک را به مرکز داده موجود دیگری منتقل می کند و اطمینان حاصل می‌کند که هیچ کاربری دسترسی به وب سایت را از دست نمی‌دهد.

چگونه یک CDN از داده‌ها محافظت می‌کند؟

امنیت اطلاعات بخشی جدایی ناپذیر از CDN است. یک CDN می‌تواند یک سایت را با گواهینامه‌های TLS/SSL جدید ایمن نگه دارد که استاندارد بالایی از احراز هویت، رمزگذاری و یکپارچگی را تضمین می‌کند.

چگونه یک CDN هزینه‌های پهنای باند را کاهش می‌دهد؟

هر بار که یک سرور مبدا به یک درخواست پاسخ می‌دهد، پهنای باند مصرف می‌شود. ببینید چگونه یک CDN، مانند CDN Cloudflare، درخواست‌های مبدا را کاهش می‌دهد و هزینه‌های پهنای باند را کاهش می‌دهد.

اشتراک گذاری این مطلب در :

نظرات کاربران

هنوز نظری نداریم!

اولین دیدگاه رو میتونی راجع به این مطلب ثبت کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =