راهنمای گام‌به گام لینک‌سازی برای بهبود سئو سایت

پابلیکا / سئو / راهنمای گام‌به گام لینک‌سازی برای بهبود سئو سایت
تاریخ آخرین به روز رسانی: ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
زمان تقریبی مطالعه : 4 دقیقه

لینک ها همچنان یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی مورد استفاده گوگل و سایر موتورهای جستجو هستند. موتورهای جستجو محتوای جدید را از طریق لینک ها کشف می کنند و همچنین تا حدی کیفیت محتوا را می سنجند. لینکهای خوب گواهی بر ارزش محتوا هستند. از سوی دیگر، با گذشت زمان گوگل توانایی خودش را در تشخیص الگو لینک‌سازی بهبود بخشیده است. در سال ۲۰۲۴ موتوهای جستجو در تشخیص اینکه چه نوع  لینکی برای کاربران مفید هستند بسیار بهتر از گذشته عمل می نماید، پس امروزه دقت بیشتری به تاثیر لینک‌سازی در بهبود رتبه سایت لازم است.

 

لینک‌سازی چیست و چه نقشی در سئو دارد؟

اصطلاحی است برای اینکه چگونه متخصصان سئو لینک هایی را برای محتوای خود وجود می آورند. در واقع هدف لینک‌سازی این است که افراد بیشتری به محتوا هدایت شوند و همچنین رتبه‌بندی محتوا در موتورهای جستجو بالاتر رود. برای اینکه لینک ها به سئوی شما کمک کنند، لینک ها باید دارای این خصوصیات باشند:

 •  مفید و کارآمد باشند
 •  کیفیت بالایی داشته باشند
 •  در متن طبیعی به نظر برسند

لینک‌سازی بخش ضروری سئو و رتبه بندی موتورهای جستجو است. سئوکاران باتجربه می دانند که کار و وقت زیادی برای ایجاد یک بک لینک نیاز است. لینک‌سازی فعالیتی بین هنر ایجاد محتوای عالی برای مخاطب و علم ترویج آن برای به دست آوردن بک لینک است. پس متوجه شدیم که لینک بیلدینگ تکنیکی است که در سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) برای ساخت لینک های داخلی و خارجی با هدف افزایش اعتبار موتورهای جستجو مانند گوگل و در نتیجه بهبود موقعیت وب سایت استفاده می شود.

لینک‌سازی چیست و چه نقشی در سئو دارد؟
لینک‌سازی چیست و چه نقشی در سئو دارد؟

با افزایش تعداد لینک‌هایی که به یک وب‌سایت اشاره می‌کنند، صفحه نه‌تنها دیده می‌شود بلکه موتورهای جستجو نیز وب‌سایت را مرتبط‌تر می‌دانند چون ربات‌های سایت می‌توانند از منابع مختلف به سایت دسترسی داشته باشند.

تاریخچه لینک‌سازی و چگونگی تکامل لینک آن

بیایید یک قدم به عقب برگردیم و ریشه های ایجاد لینک‌سازی را بررسی کنیم تا ببینیم در آینده چطور تکامل می یابد. در همان ابتدای راه اندازی وب، موتورهای جستجو با ایجاد کلمات کلیدی مبتنی بر ارتباط اسناد، وب سایت ها را رتبه بندی می کردند. اولین موتورهای جستجو در دهه ۱۹۹۰ فقط بر اساس درک محتوا و شناسایی مرتبط ترین مجموعه نتایج ، ساده عمل می کردند. رتبه بندی موتورهای جستجو بر اساس عوامل «در صفحه» بود. به زبان دیگر، موتورهای جستجو نتایج را با شمارش تعداد دفعات ظاهر شدن یک عبارت جستجو در یک صفحه رتبه بندی می کردند.

اما در سال ۱۹۹۸ گوگل پیج رنک را معرفی کرد و لینک ها یکباره به یک عامل رتبه بندی مهم تبدیل شدند. لینکها “رای اعتماد” بودند. رتبه صفحه با تعیین ارتباط وب سایت بر اساس تعداد صفحات و اهمیت آن دسته از صفحاتی که به سایت اصلی لینک داده می شوند، یک تغییر پارادایم در سئو است. لینکها به یک رای اعتماد ضروری در الگوریتم رتبه بندی جستجو تبدیل شدند. به طور ناگهانی رتبه بندی توسط لینک های موجود در پروفایل بک لینک سایت ها تعیین شد و محتوا دیگر تنها عامل رتبه بندی نبود.

تکنیک‌های سئو با استفاده از لینک‌سازی

چگونه می توانیم یک لینک‌سازی خوب داشته باشیم؟

ایجاد یک استراتژی ساخت لینک موثر برای افزایش رتبه وب سایت شما در موتورهای جستجو و افزایش بازدید آنلاین آن ضروری است. یک استراتژی ساخت لینک خوب نه تنها اعتبار سایت شما را بهبود می بخشد بلکه ترافیک سایت شما را هم افزایش می دهد.

 •  اهداف وب‌سایت خود را تعریف کنید: هدف خود را با تلاش‌های ایجاد لینک مانند افزایش ترافیک بهبود یا رتبه‌بندی جستجو مشخص کنید
 •  نمایه لینک فعلی خود را تجزیه و تحلیل کنید
 •  کلمات کلیدی و محتوای هدف را شناسایی کنید: کلیدواژه ها و موضوعات مرتبط با کسب و کار خود را تعیین کنید
 •  محتوای با کیفیت بالا و ارزشمند ایجاد کنید: محتوای جذاب و آموزنده تولید کنید که به طور طبیعی لینکهایی را از سایر وب سایت ها جذب کند
 •  فرصت‌های بالقوه ایجاد لینکها را شناسایی کنید: وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها و انجمن‌های مرتبط در حوزه کاری خود را که دارای قدرت و تعامل بالایی هستند را پیدا نمایید
 •  توسعه و ایجاد روابط: با صاحبان وب سایت، وبلاگ نویسان با پیام های شخصی برای ایجاد روابط طولانی مدت تماس و ارتباط بگیرید

تاثیر لینک‌سازی بر سئو

فوائد لینک‌سازی در سئو

این رویکردها به طور موثر بازدید وب سایت شما را افزایش می دهند و با مخاطبان هدف ارتباط برقرار می کند تا بک لینک های ارزشمند ایجاد شود.

 • ترافیک رو به رشد

  هنگامی که یک وب سایت معتبر که دارای بازدیدکنندگان زیادی است به محتوای شما لینک می دهد، می توانید انتظار افزایش ترافیک را داشته باشید. افرادی که مقاله ای را می خوانند که لینک شما را نشان می دهد، احتمالاً روی آن کلیک کرده و وب سایت شما را بررسی می کنند.
  لینک بیلدینگ یکی از موثرترین و مقرون به صرفه ترین راه ها برای هدایت ترافیک در نظر گرفته می شود.
  با این حال، به یاد داشته باشید که حتی اگر یک وب سایت معتبر لینک دهنده، ترافیک باکیفیتی برای شما ارسال کند، این بدان معنا نیست که همه به بازدیدکنندگان آن تبدیل خواهند شد. برخی چیزی می خرند یا مشترک سرویس شما می شوند، در حالی که برخی دیگر محتوای شما را به اشتراک می گذارند.

 •  اعتبار بیشتر!

  اگر می خواهید از نظر رتبه بندی از رقبای خود پیشی بگیرید، باید بک لینک های بیشتری نسبت به آنها داشته باشید. اگر مطمئن نیستید که چگونه این کار را انجام دهید، از ابزاری استفاده کنید که به شما کمک می کند پیدا کنید لینکهای آنها از کجا آمده است. می توان نتیجه گیری کرد که لینک‌سازی دسترسی شما را گسترش می دهد و به نمایان شدن برند شما کمک می کند. به این ترتیب، به طور قابل توجهی رشد کسب و کار خود را تسهیل و تسریع خواهید کرد. با ایجاد لینک، می توانید برند، محصولات و خدمات خود را در معرض مخاطبان هدف و مخاطبان جدید قرار دهید. اگر مشتریان بالقوه شما مدام با لینکهایی به وب سایت شما برخورد کنند، این تصور را خواهند داشت که برند شما محبوب است و در مورد آن کنجکاو خواهند شد.

nofollow لینک چیست و چگونه به سئو کمک می کند؟

در ساده‌ترین مفهوم، لینک‌های nofollow شامل یک ویژگی خاص HTML است که به موتورهای جستجو می‌گوید «به صفحه‌ای که من به آن لینک می‌دهم اعتبار بدهید یا اعتبار ندهید». این ویژگی به گوگل سیگنال می‌دهد که آن لینک را هنگام محاسبه رتبه‌بندی و اعتبار ، حساب نکند.
لینک‌های نوفالو با کیفیت از طریق افزایش کلیک، دیده شدن در شبکه های اجتماعی و فعال کردن لینک‌های دیگر، در سئو ارزش دارند . اما برای قدرت رتبه‌بندی مستقیم، (دو فالوها) برتر هستند. در حین بررسی سایر مزایای انواع لینک ها، این تفاوت ظریف را در نظر داشته باشید.

nofollow لینک چیست و چگونه به سئو کمک می کند؟
nofollow لینک چیست و چگونه به سئو کمک می کند؟

 

گرفتن بک لینک قوی برای لینک‌سازی با پابلیکا

یک استراتژی ساخت لینک موفق چند وجهی است و به ترکیبی از خلاقیت، پشتکار و برنامه ریزی استراتژیک نیاز دارد. با درک تفاوت های ظریف لینک‌سازی، استفاده از ابزارهای مناسب و به کارگیری استراتژی های موثر، می توانید رتبه وب سایت خود را در موتورهای جستجو افزایش دهید، به یاد داشته باشید که لینک‌سازی یک ماراتن است نه دوی سرعت. ثبات، کیفیت و صبر در سایت رپورتاژ پاپلیکا بهترین متحدان شما در این تلاش هستند.

اشتراک گذاری این مطلب در :

سوالات متداول

یک استراتژی ساخت لینک موفق نیاز به برنامه ریزی و اجرای متفکرانه دارد تا نتایج مثبت حاصل شود. در اینجا عناصر کلیدی که به یک لینک‌سازی موثر کمک می کنند آورده شده است:

تنظیم هدف: تعیین اهداف مشخص برای کمپین شما قبل از شروع هر تلاشی برای لینک بسیار مهم است. اهداف عبارتند از افزایش ترافیک جستجوی ، بهتر دیده شدن نام تجاری، یا افزایش اعتبار دامنه.
محتوای با کیفیت: محتوای باکیفیت و اصلی مانند آهنربایی برای جذب کاربران و بک لینک ها عمل می کند. این شامل تولید مقالات جذاب، اینفوگرافیک ها و محتوای چند رسانه ای است که برای مخاطبان هدف شما جذاب باشد.
دسترسی هدفمند: ارتباط با تأثیرگذاران صنعت مرتبط، وبلاگ نویسان و مدیران وب می تواند به ایجاد روابطی کمک کند که منجر به بک لینک های با کیفیت شود.

موثرترین استراتژی های لینک‌سازی اغلب شامل ترکیبی از تاکتیک های به خوبی اجرا شده است، مانند:

 •  تولید و تبلیغ محتوای با کیفیت بالا
 •  وبلاگ نویسی مهمان در وب سایت های مرتبط
 •  اینفوگرافیک و به اشتراک گذاری محتوای بصری
 •  استراتژی لینک‌سازی شکسته
 •  برندسازی شخصی و شبکه سازی

لینک بیلدینگ می تواند زمان بر باشد و نیاز به تلاش مداوم داشته باشد. هنگام شروع، صبر بسیار مهم است. ممکن است مدتی طول بکشد تا شاهد پیشرفت های قابل توجهی در رتبه بندی یا ترافیک باشیم اما پایداری نتیجه می دهد.

به طور کلی، هیچ مجوز صریحی لازم نیست، زیرا لینک دادن به هر دو طرف ، سود می‌رساند.

چندین ابزار ارزیابی سریع دامنه (DA) یا اعتبار صفحه (PA) را تسهیل می کنند:

 • MozBar افزونه مرورگر ارائه شده توسط Moz
 •  SEMrushداده های جامعی را در مورد تجزیه و تحلیل دامنه ارائه می دهد
 •  Ahrefs دید دقیق و مربوط به رتبه بندی دامنه را ارائه می دهد

نظارت بر DA یا PA می تواند به تمایز بین منابع بک لینک با کیفیت بالا و پایین کمک کند و در نهایت استراتژی های لینک‌سازی شما را به طور موثرتری بهینه کند.

نظرات کاربران

هنوز نظری نداریم!

اولین دیدگاه رو میتونی راجع به این مطلب ثبت کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =