رابطه تولید محتوا و سئو چیست؟

پابلیکا / بازاریابی محتوا / رابطه تولید محتوا و سئو چیست؟
تاریخ آخرین به روز رسانی: ۲۹ شهریور ۱۴۰۲
زمان تقریبی مطالعه : 5 دقیقه
تولید محتوا و سئو یکدیگر را تکمیل می‌کنند.

روزانه محتواهای گوناگونی تولید و در شبکه‌های مختلف منتشر می‌شوند. وب‌سایت‌ها در بین کانال‌های مختلف انتشار محتوا، بسیار محبوب و پرطرف‌دار هستند. یک محتوا در صورتی در وب‌سایت‌ها موفق عمل می‌کند که از اصول سئو بهره‌مند باشد. درواقع تولید محتوا و سئو رابطه نزدیکی با یکدیگر دارند.توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تولید محتوا و seo ادامه مقاله را مطالعه کنید.

رابطه مکمل تولید محتوا و سئو

سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو به فعالیت‌هایی اشاره می‌کند که باید برای کسب جایگاه بهتر در نتایج جستجوی گوگل انجام داد. این کار باعث می‌شود تا بازدیدکننده بیشتری برای یک سایت جذب شود. فعالیت‌های مربوط به سئو را می‌توان در لینک‌سازی خارجی، تولید محتوا، کدنویسی سایت و … انجام داد. به‌این‌ترتیب تولید محتوا و سئو یکدیگر را تکمیل می‌کنند و مکمل هم هستند.

شما برای کسب رتبه در SERP (صفحه نتایج موتورهای جستجو) به یک محتوای خوب و سئو شده نیاز دارید. محتوای سئو شده؛ یعنی محتوایی که کلمات کلیدی آن جایگاه خوب و بالایی در نتایج موتورهای جستجو دارد. براین‌اساس تولید یک محتوا اصولی و بی‌نقص می‌تواند سبب کسب یک رتبه عالی شود.

این کار در نهایت مخاطبان زیادی را جذب می‌کند و محبوبیت و اعتبار وب‌سایت شما را افزایش می‌دهد. البته همان‌طور که پیش‌تر ذکر کردیم، تولید محتوا باید در چارچوب قوانینی که متعلق به سئو است انجام شود. اگر از این چارچوب خارج شوید؛ نتیجه خوبی کسب نمی‌کنید.

ازآنجایی‌که این دو مورد یکدیگر را تکمیل می‌کنند باید بی‌نقص باشند. اگر یکی از آنها ایراداتی داشته باشد دیگری نیز نمی‌تواند به‌خوبی عمل کند. به‌این‌ترتیب برای تولید محتوا و سئو از افراد کاربلد و حرفه‌ای کمک بگیرید.

مزایای تولید محتوا و سئو

یک محتوای سئو شده و بی‌نقص رتبه سایت را در موتورهای جستجو بهبود می‌بخشد. رتبه بهتر نیز سبب دریافت ترافیک ارگانیک بیشتر می‌شود. با این کار یک وب‌سایت شناخته‌تر شده و محبوبیت بیشتری کسب می‌کند. همچنین زودتر از دیگر وب‌سایت‌ها توسط مخاطبان دیده می‌شود.

محتوای سئو شده ابتدا سبب ایجاد اعتبار نزد گوگل و سپس کاربران می‌شود. شما در ابتدا باید اعتبار خود را نزد گوگل بالا ببرید تا گوگل مخاطبان زیادی را به سمت وب‌سایت شما هدایت کند. به‌طوری کلی مزایای سئو و تولید محتوا به‌صورت زیر است:

 • معرفی وب‌سایت به کاربران
 • بالابردن ترافیک وب‌سایت
 • تبدیل کاربران ورودی به مشتریان دائم
 • افزایش فروش خدمات و محصولات
 • بالابردن اعتبار کسب‌وکار
 • کاهش هزینه برای تبلیغات بیشتر
 • افزایش سرعت وب‌سایت
 • افزایش آمار بازدید وب‌سایت
 • افزایش زمان ماندن کاربران در وب‌سایت

رابطه بین تولید محتوا و سئو

رابطه نزدیک ‌بین سئو و تولید محتوا

محتوا از طریق بهینه‌سازی کلمات کلیدی به سئو سایت کمک می‌کند. هر چه‌قدر کلمات کلیدی اصولی‌تر استفاده شوند؛ سئو سایت نیز بهتر می‌شود. در واقع محتوا با تمرکز برای بر روی کلمات کلیدی به بهبود سئو یک وب‌سایت کمک می‌کند. البته تأثیر کلمات فرعی را نیز نباید فراموش کرد.

سئو و تولید محتوای باکیفیت سبب افزایش میزان بک‌لینک، اعتبار و اشتراک‌گذاری مطالب وب‌سایت شما در دنیای اینترنت می‌شود. این موارد عواملی هستند که در روند بهینه‌سازی بسیار تأثیرگذار خواهند بود.

تولید محتوا و سئو روی یکدیگر تأثیر می‌گذارند و همدیگر را پوشش می‌دهند. محتوا و سئو در کنار هم می‌توانند یک وب‌سایت را بین کاربران بسیار محبوب کنند. با تولید محتوا و seo خوب از رقبای خود جلو می‌افتید و شناخته‌شده‌تر می‌شوید.

جنبه‌های مختلف سئو و تولید محتوا

سئو و تولید محتوا را می‌توان به دو رویکرد کلی تقسیم‌بندی کرد. رعایت نکات سئو و ارائه محتوای باکیفیت این دو رویکرد هستند.

رعایت نکات سئو

تکنیک‌های سئو از مواردی همچون ساخت بک‌لینک، انتخاب عنوان و هدینگ‌های مناسب، استفاده به‌موقع و به‌اندازه از کلمات کلیدی و … تشکیل می‌شوند. اگر تمام تکنیک‌های سئو رعایت شوند؛ محتوا و در نهایت وب‌سایت شما در بین نتایج جستجو گوگل جایگاه خوبی کسب می‌کند.

البته در کنار رعایت نکات سئو باید یک محتوای باکیفیت نیز طراحی و نگارش کرد. سئو روی نتایج موتورهای جستجو و محتوا روی کاربران تأثیر می‌گذارد. البته ارائه محتوای باکیفیت یکی از جنبه‌های خود سئو محسوب می‌شود.

تولید محتوای باکیفیت

یک محتوای خوب تعداد کلمات مناسبی دارد. طول مقاله استاندارد است و به‌اندازه کافی اطلاعاتی را شامل می‌شود. همچنین استفاده درست از کلمات کلیدی و تصاویر و ویدئوها نیز می‌تواند کیفیت یک محتوا را بالا ببرد.

طول مقاله و پوشش موضوع مواردی هستند که اعتبار یک محتوا را نزد گوگل افزایش می‌دهند. محتواهای طولانی با مطالب اشتباه و تکراری سبب ازبین‌رفتن رتبه یک وب‌سایت می‌شوند. به‌این‌ترتیب حتماً محتواهای باکیفیت و سئو شده تولید کنید.

به‌طورکلی ۱۰ ویژگی یک محتوای سئو شده به شرح زیر است:

 • تراکم مناسب کلمات کلیدی و فرعی
 • چگالی مناسب کلمات کلیدی و فرعی
 • استفاده از هدینگ‌های مناسب
 • به‌اندازه بودن تعداد کلمات مقاله
 • استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی
 • طولانی نبودن طول پاراگراف‌ها
 • طولانی نبودن جملات
 • استفاده از عنوان مناسب
 • استفاده از عکس‌های مناسب
 • استفاده از Alt برای عکس‌ها

ترکیب استراتژی‌های تولید محتوا و سئو

ترکیب استراتژی‌های تولید محتوا و سئو، راهی برای کسب موفقیت

شما باید در هر نوع محتوایی مانند محتوای سبز تمام فاکتورهای سئو را در نظر بگیرید. اگر بتوانید استراتژی‌های تولید محتوا و seo را با یکدیگر ترکیب کنید به یک نتیجه عالی می‌رسید. در واقع شما با این کار با یک تیر دو نشان می‌زنید.

یکی از اهداف بازاریابی محتوا یا تولید محتوا دریافت رتبه در موتورهای جستجو است. تولید محتوا مزایای فراوان دیگری نیز دارد و اهداف گسترده‌ای را شامل می‌شود. با استفاده از نکات سئو در تولید محتوا، نتیجه کار شما چندبرابر بهتر خواهد شد.

توجه داشته باشید که باید بتوانید بین استراتژی‌های تولید محتوا و seo تعادل برقرار کنید. به بیان ساده‌تر باید برای خود مشخص کنید که بین بازاریابی محتوا و سئو کدام یک برای شما مهم‌تر است. البته همان‌طور که پیش‌تر ذکر کردیم باید از این دو در کنار هم و به‌اندازه کافی استفاده کنید. سئو و تولید محتوا بدون هم معنایی ندارند.

توصیه می‌شود که اگر هدف شما کسب بازدیدکننده بیشتر است؛ سئو و رعایت نکات آن را اولویت خود قرار دهید. اما اگر دوست دارید که اعتبار و محبوبیت خود را افزایش دهید؛ روی تولید محتوای خوب تمرکز کنید. سئو بازدیدکننده بیشتری برای شما جذب می‌کند اما این تولید محتوا است که بازدیدکنندگان را به مشتری تبدیل می‌کند.

وب‌سایت‌های موفق و شناخته شده توانسته‌اند بین تولید محتوا و seoتعادلی ایجاد کنند. بر اساس شرایط یکی از این دو مورد را اولویت مهم‌تر خود قرار می‌دهند و نتایج عالی کسب می‌کنند. شما نیز باید بتوانید استراتژی‌های سئو و تولید محتوا را ترکیب کنید تا به موفقیت برسید.

بهتر دیده‌شدن اصول سئو در تولید محتوا

برای بهتر دیده‌شدن اصول سئو در تولید محتوا باید نکاتی را در نظر بگیرید. درنظرگرفتن کلمات کلیدی و میزان تراکم و چگالی آن‌ها در متن از جمله نکاتی است که حتماً باید رعایت شود. با استفاده درست از کلمات کلیدی در سئو می‌توانید ارزش یک محتوا را بسیار بالا ببرید. جالب است بدانید که انتخاب کلمات کلیدی مفید اولین قدم برای داشتن یک محتوای باکیفیت محسوب می‌شود.

نکته مهم دیگر انتخاب عنوان و تیترهای مناسب برای محتوا است. باید بتوانید عنوان و تیترهای خلاقانه طراحی کنید تا کاربران به محتوای شما جذب شوند. هرچه قدر عنوان شما جذاب‌تر باشد؛ مخاطبان بیشتری را به‌سوی خود جذب می‌کند. با تیتر و عنوان تکراری ارزش محتوای خود را پایین نیاورید.

حتماً قبل از تولید محتوا درباره مطالب رقبای خود تحقیق و جستجو کنید. هرگز مطالب تکراری را وارد مقاله خود نکنید و به تولید اطلاعات کاملاً جدید و مفید بپردازید. افزون بر این موارد مخاطبان خود را بشناسید و بر اساس نیازهای آنها تولید محتوا کنید.

توجه به نحوه نگارش و قالب محتوا یکی دیگر از نکات مهمی است که باید در نظر گفت. در واقع فونت، سایز کلمات، ترتیب نوشتن مطالب و … اگر در متن به‌خوبی لحاظ شوند؛ سئو وب‌سایت را بهتر می‌کنند.

سخن پایانی

امید است درباره تولید محتوا و سئو اطلاعات بسیاری مفیدی دریافت کرده باشید. فراموش نکنید که سئو محتوا یکی از بخش‌های مهم بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. به‌این‌ترتیب هر چه‌قدر محتوای شما باکیفیت‌تر باشد؛ سئو سایت شما بهتر می‌شود. البته رعایت نکات سئو نیز روی ارزش یک محتوا تأثیر چشمگیری می‌گذارد.

اشتراک گذاری این مطلب در :

نظرات کاربران

هنوز نظری نداریم!

اولین دیدگاه رو میتونی راجع به این مطلب ثبت کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + هجده =